Szkolenie otwarte a zamknięte – podstawowe różnice
Przy wyborze szkoleń należy wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Za najważniejsze uważa się tematykę i cel szkolenia, liczbę uczestników oraz budżet, jaki posiada firma. Różnice pomiędzy otwartymi a zamkniętymi sesjami nauki zachodzą właśnie w obrębie tych elementów.
Szkolenia otwarte oraz zamknięte – organizacja
W szkoleniach otwartych biorą udział pracownicy różnych firm, podczas gdy szkolenia zamknięte to warsztaty organizowane niejako „na zamówienie”, dopasowane do wymagań jednej organizacji. Szkolenie otwarte daje uczestnikom możliwość poznania ekspertów z innych przedsiębiorstw, a nawet z innych branży. Stworzenie szkolenia, które spełni oczekiwania tak różnych odbiorców, stanowi niemałe wyzwanie dla trenera. Uczestników nie powinno być zatem więcej niż kilkunastu. Z kolei w szkoleniu zamkniętym biorą udział osoby zatrudnione w danej firmie, mogą być to pracownicy różnych działów. Program nauki jest opracowywany zgodnie z wytycznymi, często określanymi przez daną organizację. Taka forma nauki jest uznawana za bardziej efektywną, a do tego sprzyja integracji pomiędzy pracownikami. Jeśli potencjalnych uczestników jest więcej niż sześciu, to firmie opłaca się zlecić ten typ szkolenia.
Szkolenia otwarte i zamknięte – wady oraz zalety
Każdy z tych rodzajów szkolenia posiada swoje własne zalety oraz słabości. Zacznijmy od szkolenia otwartego, które jak sugeruje nazwa, otwiera uczestników na poznanie innych osób. To zdobywanie wiedzy połączone z nawiązywaniem cennych kontaktów biznesowych. Uczestnicy są bardziej różnorodni, dlatego mogą wymieniać się między sobą różnorakimi doświadczeniami zawodowymi. W takich szkoleniach udział biorą również pojedynczy pracownicy. Natomiast wadą szkoleń otwartych jest brak możliwości wyznaczenia terminu i miejsca szkolenia oraz ryzyko niedopasowania tematów do oczekiwań firmy. Z kolei szkolenia zamknięte, jako szkolenia szyte na miarę, są opracowywane na podstawie wnikliwej analizy potrzeb oraz celów wyznaczonych przez klienta. Ma on również pełną dowolność w ustaleniu daty i miejsca spotkania. Za główną wadę szkolenia zamkniętego można uznać jego wyższą cenę.
Różnice na poziomie zachowania uczestników
Warto również wspomnieć o różnicach pomiędzy zachowaniem uczestników szkolenia otwartego a zamkniętego. W tym pierwszym przypadku, gdy dana osoba znajduje się w towarzystwie dopiero co poznanych ludzi, jej wypowiedzi są zazwyczaj bardziej otwarte. Natomiast podczas szkolenia zamkniętego pracownicy mają wobec siebie nieco większy dystans. Doświadczony trener wie, jak zaprowadzić na sali odpowiednią atmosferę, która sprzyja temu, aby każdy mógł swobodnie zabrać głos.