Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania

Superwizja – jak pomaga w pracy trenera?

Superwizja w kontekście coachingu nie jest pojęciem nowym. Umiejętność przeprowadzania superwizji to jeden z wymogów uzyskania międzynarodowych certyfikatów coachingowych, takich jak ICF czy EMCC. To także nieocenione narzędzie potrzebne do tego, by stawać się coraz lepszym szkoleniowcem.
 

Superwizja – skąd się wzięła?

Superwizja to pojęcie z zakresu psychoterapii. Polega na współpracy pomiędzy dwoma psychoterapeutami – mniej i bardziej doświadczonym – w ramach pomocy danemu pacjentowi. W superwizji najważniejsze jest dobro i zdrowie psychiczne pacjenta, zaś drugą istotną kwestią jest polepszenie umiejętności psychoterapeuty z krótszym zawodowym stażem.

 

Superwizja w pracy trenera

Z gruntu psychoterapii superwizja została przeniesiona również do coachingu. W tym kontekście superwizja spełnia wiele różnych funkcji. To przede wszystkim korzystanie z wiedzy teoretycznej i praktycznej bardziej doświadczonego trenera w celu rozwiązywania pewnych trudności podczas szkoleń lub dla doskonalenia własnego warsztatu. Superwizja odgrywa również inną niezmiernie ważną rolę – pozwala rozładować negatywne lub trudne odczucia, które trener może niejako „wynosić” ze szkolenia. Gdy współpraca z daną grupa jest ścisła i wyzwala emocje, szkoleniowiec potrzebuje pewnej odskoczni. Wówczas superwizja przeprowadzona z koleżanką lub kolegą po fachu pozwala uniknąć szybkiego wypalenia zawodowego.

 

Dla poprawy jakości pracy

Szkolenie nie zawsze przebiega pomyślnie. W tej kwestii wiele zależy od szkoleniowca, jak i osób szkolonych. Przeprowadzenie superwizji zaleca się trenerowi w przypadku grupy sprawiającej pewne trudności, a z którą współpraca ma być mimo to długofalowa. Problematyczne zachowania mogą dotyczyć zarówno ogółu, jak i pojedynczych uczestników. Trener powinien skorzystać z superwizji również wtedy, gdy na kolejnych szkoleniach musi mierzyć się z tym samym, powtarzającym się problemem.

 

Lepsze poznanie własnego warsztatu

Superwizja – zwłaszcza ta przeprowadzana bezpośrednio, w trakcie której superwizor bezpośrednio podpatruje naszą pracę – to doskonała metoda na wykrycie błędów, których nie jesteśmy świadomi. Współpraca z bardziej doświadczonym specjalistą polepsza jakość naszej pracy. Dzięki superwizji coach staje się bardziej świadomy w sferze psychicznej i zawodowej. Uczy się umiejętności radzenia sobie z emocjami, a także kształtuje swoją odpowiedzialność. Superwizja, jako ważny element samorozwoju, jest wpisana w specyfikę zawodu trenera.

 

 

 

fb
Zapisz się do NEWSLETTERA:
newsletter
Na stronach internetowych Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności. Zgadzam się