Razem czy osobno – mocne i słabe strony szkolenia w duecie trenerskim
W branży szkoleniowej dominują szkolenia prowadzone przez jednego trenera. Tymczasem nauczanie w duecie daje wiele korzyści, zarówno jego prowadzącym, jak i uczestnikom. W takim szkoleniu trenerzy mogą posiadać tę samą rangę albo jeden z nich może pełnić rolę mentora, a drugi – ucznia. Lepiej występować solowo czy w parze? Przedstawiamy zalety i wady obu tych rozwiązań.
Dlaczego grupa wymaga podwójnej uwagi?
Uczestnicy szkolenia są różni. Zawsze znajdą się wśród nich osoby, które mocno angażują się w proces zdobywania wiedzy (liderzy). Jednak poza nimi są jeszcze ci, którzy mają problem z przyswojeniem wiedzy lub wykazują niewielką aktywność. Procentowo jest ich zazwyczaj więcej niż liderów. Jeden trener nie jest w stanie obserwować i szkolić licznej grupy, a przy tym angażować tych, którzy są bierni. Działanie w duecie jest więc korzystne dla szkoleń o dużej liczbie uczestników. Wówczas trenerzy dzielą się między sobą pracą – jeden przekazuje wiedzę i przeprowadza praktyczne ćwiczenia, drugi zaś obserwuje grupę, aby móc niwelować konflikty i dbać o ogólne zaangażowanie. Poza tym – dwóch trenerów to większe zasoby wiedzy, a do tego dwa, czasami zupełnie różne, punkty widzenia, co podnosi wartość merytoryczną szkolenia. Dwoje trenerów jest w stanie szybciej odpowiedzieć na pytania uczestników. Materiał może być również bardziej zróżnicowany – w końcu szkoleniowcy przystępują do wspólnej pracy już na etapie projektowania szkolenia.
Argumenty za tym, by wybrać jednego trenera
Z drugiej strony, praca w parze to dla trenerów ryzyko rywalizacji, niedopasowania charakterów i możliwe problemy we współpracy. Działając w pojedynkę trener posiada większą kontrolę nad projektem i przebiegiem szkolenia. Poza tym chociażby perfekcjoniści wolą występować solo.
Wybór jednego trenera jest poza tym bardziej korzystny ze względów finansowych i logistycznych. Oznacza dwa razy mniejsze wydatki nie tylko w kwestii pensji, ale również kosztów związanych z zakwaterowaniem, wyżywieniem i dojazdem do miejsca szkolenia. Jednemu trenerowi łatwiej jest dopasować się do terminów klienta, co może być kluczowe dla realizacji wieloetapowych szkoleń.
Co opłaca się wybrać bardziej?
Jeżeli priorytetem dla firmy jest rozwój kompetencji dużej liczby pracowników, wówczas wybór duetu trenerskiego staje się oczywistością. Tak samo w przypadku szkoleń, które odbywają się w trudnych bądź nietypowych warunkach. Gdy dana firma nie może sobie pozwolić na zatrudnienie dwóch trenerów – wówczas lepiej wybrać jednego, niż w ogóle rezygnować ze szkolenia.