Publiczność podczas szkolenia – jak dobrze przed nią wypaść?
W trakcie szkolenia trener skupia na sobie wzrok wszystkich zgromadzonych. Przed takim wydarzeniem może towarzyszyć mu duży stres spowodowany strachem przed niepowodzeniem i negatywną reakcją publiki. Podpowiadamy, jak dobrze wypaść na szkoleniu – niezależnie od tego, czy publika będzie liczyła kilka czy kilkaset osób.
Dobre przygotowanie merytoryczne
Opanowany szkoleniowiec najpierw ustala zagadnienia i ćwiczenia dopasowane do potrzeb szkoleniowych. Potem szuka przystosowanych do nich, wartościowych materiałów. Prezentacje i inne elektroniczne pomoce ma zawsze zapisane na przynajmniej dwóch nośnikach. Posiada w zanadrzu dodatkowe kopie wydruków, jakie potrzebne będą podczas szkolenia. Do tego zna kilka ćwiczeń na „rozgrzewkę”, które pomogą mu nawiązać kontakt z publicznością.
Dopasowane ćwiczenia
Dobry trener chce, aby uczestnicy szkolenia podeszli do nauki w sposób entuzjastyczny, dlatego przekazuje wiedzę w różnorodny, ciekawy sposób. Nigdy nie ogranicza się do przedstawienia suchych faktów i przeskakiwania prezentacji slajd po slajdzie. Planuje za to ćwiczenia, które zaangażują uczestników na wiele sposobów. Może to być odgrywanie scenek, burza mózgów, technika gwiazdy pytań czy kuli śniegowej lub prowadzenie grup dyskusyjnych. Szkoleniowiec nie zmusza jednak nikogo do brania udziału w proponowanych warsztatach.
Odstawienie emocji na bok
Szkolenie jest już kompleksowo opracowane. Najwyższy czas, aby trener przygotował się do jego przeprowadzenia. Żeby wypaść dobrze i ograniczyć stres w trakcie szkolenia ćwiczy przemówienia. Na początku robi to przed lustrem, potem przed rodziną lub znajomymi. Często przeprowadza treningi mentalne, w których widzi, jak jego szkolenie w pełni się udaje. Wychodzi z założenia, że widownia czeka na jego wiedzę, a nie na jego potknięcia. Jeśli podczas szkolenia popełni błąd, to prawdopodobnie i tak nikt tego nie zauważy.
Chwila tuż przed szkoleniem
Trener, którego nagle złapał silny stres, może go opanować za pomocą technik relaksacyjnych. Najlepsze efekty dają techniki oddechowe oraz skupianie myśli na przyjemnych rzeczach. Należy pamiętać o tym, aby dobrze zacząć. Na początku szkolenia powinien przedstawić się, a potem ustalić z grupą wspólne zasady, takie jak nieprzerywanie sobie nawzajem oraz wyciszenie telefonów. Na samym wstępie ustala też harmonogram szkolenia – ile będzie ono trwało, na jakie części jest podzielone i kiedy przewidziana jest przerwa. W ten sposób nawiązuje pierwszy kontakt z widownią oraz pokazuje swój profesjonalizm.