Perswazja w pracy trenera biznesu
Praca trenera biznesu wymaga kompetencji z dwóch obszarów – teoretycznej i praktycznej wiedzy w danej dziedzinie oraz wysoce rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. Trener powinien doskonale znać tematykę szkolenia, a także musi umieć przekazać wiedzę lub umiejętności zawodowe. Czasami nauka osób dorosłych polega na stosowaniu perswazji. Dotyczy to zwłaszcza tzw. trudnych przypadków, czyli uczestników krytycznie nastawionych wobec szkolenia, którzy dodatkowo buntują inne osoby. Trener może również stosować perswazję, aby stać się jak najbardziej przekonującym dla słuchaczy.
Czym jest perswazja?
Perswazja to wszelkie metody przekonywania innych do zmiany zdania lub sposobu działania. Wielu z nas na co dzień stosuje środki perswazyjne w sposób nieświadomy. Rzadko które wypowiedzi mają charakter czysto komunikacyjny. W wielu przypadkach dzielimy się z kimś pewną informacją po to, aby nakłonić go do zmiany postawy albo wykonania jakiejś czynności. Należy podkreślić, że perswazja opiera się na wiarygodnych informacjach i możliwych korzyściach, co odróżnia ją od propagandy – zawsze grającej na emocjach lub wykorzystującej pewne uprzedzenia. Za najbardziej „subtelną” uznaje się perswazję ukrytą. Nadawca jest jej świadomy, jednak podaje ją w taki sposób, że odbiorcy wydaje się, jakby to on sam zainicjował zmianę.
Po co trenerowi perswazja?
Umiejętności perswazyjne pozwalają trenerowi zmieniać nastawienie uczestników szkolenia. Przede wszystkim stanowią sposób na przekonanie uczniów do przyjęcia entuzjastycznej postawy, co ułatwia zdobywanie wiedzy i ćwiczenie umiejętności. Perswazja pomaga zjednać sobie osoby nastawione niechętnie, a nawet buntowniczo – trener może przeprowadzić z takim uczestnikiem dialog i zbudować prawdziwie partnerską relację. Ta umiejętność pomaga wywierać nacisk na innych, aby realizowali oni powierzone im zadania. Wiedza na temat technik perswazyjnych pozwala również rozpoznać takie zachowanie u innych i odpowiednio na nie zareagować.
Jak wykorzystywać techniki perswazyjne?
Perswazję i manipulację dzieli bardzo cienka granica, a zgodnie z etyką trenera, nie powinien on nigdy sięgać po tę drugą. Dlatego stosowanie tych metod musi być dokładnie przemyślane. Trener powinien dążyć do tego, aby przede wszystkim dostarczać innym wiedzę, a nie zmieniać ich charakter. Etycznych technik perswazji można nauczyć się na przykład na szkoleniu opracowanym specjalnie dla trenerów biznesu (http://www.matrik.pl/szkola-matrik/kurs-trenerow-zarzadzania-). To pierwszy krok do tego, aby nauczyć się, jak wywierać pozytywny wpływ na inne osoby.