Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania

Narzędzia w pracy trenera biznesu

Żeby szkolenie przyniosło spodziewany efekt, od trenera wymaga się posiadania cennych, lecz niematerialnych wartości – szerokiej wiedzy teoretycznej oraz wyćwiczonych umiejętności trenerskich. Warto jednak przyjrzeć się pracy trenera biznesu od strony technicznej. Jakie narzędzia są szczególnie przydatne podczas szkolenia?
 

Narzędzia do przygotowania szkolenia

Dobry trener unika improwizacji, a wręcz przeciwnie – stara się doskonale przygotować do każdego przeprowadzanego przez siebie szkolenia. W celu ustalenia potrzeb szkoleniowych, a także dotychczasowych umiejętności uczniów, korzysta z takich narzędzi jak wywiady, ankiety oraz zadania wstępne.

 

Podstawowy oręż – flipchart i pisak

Tablica i przyrząd do pisania – konieczność posiadania tych dwóch rzeczy może wydawać się oczywista, a dość sporo trenerów o tym zapomina. Jako podłoże najlepiej wybrać lekką tablicę demonstracyjną typu flipchart. Można ją przenieść w dowolne miejsce, a także regulować jej wysokość. Powierzchnia flipcharta jest suchościeralna i zawiesimy na niej na przykład blok z kartkami papieru. W przypadku modeli magnetycznych możemy dodatkowo wykorzystywać magnesy.

 

Notatnik – do stworzenia planu działania

Dla trenerów, zwłaszcza tych początkujących, ogromnym ułatwieniem jest stworzenie szkoleniowego scenariusza. W ten sposób wiedzą oni, w jakiej kolejności przedstawić poszczególne zagadnienia w procesie nauki. Notatnik to także wygodne narzędzie do zamieszczania spostrzeżeń poczynionych bezpośrednio w trakcie szkolenia. Po odbyciu kilkunastu czy kilkudziesięciu takich spotkań staje się on przysłowiową biblią trenera.

 

Jaki sprzęt dla szkoleniowca?

Podczas szkolenia warto korzystać z potencjału pomocy multimedialnych. Nagrania i prezentacje pozwalają lepiej zrozumieć omawiany temat, a często zachęcają uczniów do dyskusji i zadawania pytań. Przy stosowaniu tego typu materiałów niezbędny będzie również laptop i rzutnik. Jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia należy upewnić się, czy cały sprzęt działa sprawnie.

 

Handouty, ulotki i prospekty

Trener odpowiednio wcześniej przygotowuje materiały szkoleniowe dla uczestników danego spotkania. Warto postawić na takie pomoce, które stymulują mózg. Zamiast suchego tekstu drukowanego ciurkiem, świetnie sprawdzą się mapy myśli, schematy, a nawet zeskanowane, odręczne rysunki. Pomyślmy również o kolorowych mazakach, którymi wyróżnimy najważniejsze informacje w tekście. Dobrą inwestycją jest również zakup gier szkoleniowych i symulacyjnych.

fb
Zapisz się do NEWSLETTERA:
newsletter
Na stronach internetowych Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności. Zgadzam się