Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania

Na czym polega sampling szkolenia?

Przeprowadzenie szkolenia jest usługą. Zanim firma powierzy szkolenie danemu trenerowi, chce jak najlepiej poznać jego osobowość i umiejętności. I choć na ocenę trenera składa się wiele czynników – jego CV, doświadczenie oraz referencje – to warto zaoferować potencjalnym klientom coś dodatkowego, czyli na przykład sampling szkolenia.
 

Czym jest szkoleniowy sampling?

Sampling to po prostu próbka szkolenia. W zależności od oczekiwań firmy, trwa od 30 do nawet 90 minut. Dla trenera sampling to okazja, by pokazać się z jak najlepszej strony. Z kolei klient może ocenić warsztat szkoleniowca. Każdy z nas lubi przeprowadzić odpowiedni test przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dzięki temu nasze wybory są – przynajmniej w teorii – bardziej świadome.

 

Sampling szkolenia – do czego służy?

Sampling szkoleniowy pozwala określić, czy współpraca pomiędzy trenerem a daną grupą ma szanse na powodzenie. Chodzi przede wszystkim o to, aby obie strony spełniały swoje wzajemne oczekiwania. Osobowość trenera powinna pasować do tego, czego oczekuje grupa. W trakcie przeprowadzania takiej małej próbki trener udowadnia, że posiada nie tylko odpowiednią wiedzę, ale również umiejętności praktyczne, takie jak zdolność nawiązywania kontaktu i współpracy z grupą, rozwiązywanie problemów pojawiających się na bieżąco oraz radzenie sobie z trudnymi uczestnikami szkolenia.

 

Potencjalne wady samplingu

Nie wszyscy trenerzy czują się komfortowo w sytuacji, w której ocena ich pracy jest wystawiana na podstawie dość krótkiego wystąpienia. Dłuższa forma prezentacji daje zdecydowanie większe możliwości na przedstawienie swych umiejętności w pełni. Wielu szkoleniowców przyznaje nawet, że pierwsza godzina to jedynie rozgrzewka. Samplingowi zarzuca się ponadto pewną sztuczność. Taka próbka to w końcu zaledwie ułamek tego, co dzieje się na prawdziwym szkoleniu.
 

Wyzwanie dla trenera

Przeprowadzenie samplingu szkoleniowego, który zostanie pozytywnie oceniony przez klienta, nie jest rzeczą łatwą. Trener musi zmobilizować wszystkie swoje siły, a przy tym zmieścić się w wyznaczonych ramach czasowych. Próbne wystąpienia można ćwiczyć na własną rękę, choć lepiej robić to pod okiem specjalistów – na przykład w ramach kursu lub szkoły dla trenerów.

 

Inne kryteria oceny trenera

Sampling to tylko jedna z wielu metod, które pozwalają ocenić, czy wiedza i umiejętności danego trenera są zgodne z wymaganiami firmy. Pozostałe sposoby to zapoznanie się z referencjami, a nawet rozmowa z dotychczasowymi klientami danego trenera.

 

 

 

fb
Zapisz się do NEWSLETTERA:
newsletter
Na stronach internetowych Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności. Zgadzam się