Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania

Jakie są najważniejsze zasady skutecznej i efektywnej pracy zespołowej?

Razem można więcej – te trzy słowa najlepiej wyjaśniają powód, dla którego zgrany zespół to podstawa sukcesu każdej organizacji. Współpraca daje więcej możliwości pracownikom firmy, wolontariuszom działającym w fundacji czy wreszcie zawodnikom na boisku. Praca zespołowa zwiększa kreatywność, pobudza do działania, a także rozwiązuje problemy nie do pokonania w pojedynkę.

 

Wspólny cel jako mobilizacja do działania

 

Członkowie zgranego zespołu znają cel wspólnej pracy. Każda osoba wie, jakie są jej zadania, dzięki czemu angażuje się w pracę. Dokładne wyznaczenie celu i obowiązków pozwala uniknąć konfliktów w grupie oraz zachęca pracowników do wykonywania ogólnych poleceń.

 

Umiejętność rozwiązywania problemów i wzajemne zaufanie

 

Praca w zespole wiąże się z wieloma konfrontacjami. Zgrany zespół nie podsyca konfliktów, lecz je rozwiązuje, tak by nie zakłócały one pracy. Atmosfera panująca w grupie powinna sprzyjać wyrażaniu własnych opinii – tylko w ten sposób uczestnictwo każdego pracownika w projekcie jest pełne. Zespół nie powinien bać się konfliktów tym bardziej, że wiele z nich posiada twórczy efekt. Brak strachu i jakichkolwiek obaw buduje zaufanie. To zaufanie sprawia, że każdy pracownik jest pewny tego, że jego koleżanka lub kolega z zespołu okaże mu wsparcie i pomoc w kryzysowym momencie.

 

Dlaczego warto zadbać o komunikację w zespole?

 

Komunikacja to umiejętność słuchania innych oraz tworzenie przekazu, który jest dla nich zrozumiały. Jasne komunikowanie się pomiędzy członkami zespołu to precyzyjny podział zadań. Odpowiednia komunikacja w zespole zapobiega powstawaniu bałaganu, który zmniejsza efektywność pracy oraz stanowi zalążek konfliktów. Dostęp do informacji buduje także zaufanie i zaangażowanie pracowników.

 

Zarządzenie talentami – klucz do sukcesu danego zespołu

 

Zespół jest jeden, ale osoby wchodzące w jego skład różnią się między sobą. Każdy członek zespołu posiada własne umiejętności, które powinny być jak najlepiej wykorzystywane i rozwijane. Poczucie bycia potrzebnym to najlepsza motywacja. Dobry lider potrafi cedować obowiązki w sposób, który sprzyja efektywnej współpracy, ale bierze również pod uwagę umiejętności indywidualne – wtedy każdy członek zespołu robi to, w czym rzeczywiście jest najlepszy.

 

Ostateczna ocena pracy zespołu

 

Żeby móc się rozwijać, musimy zajrzeć w przeszłość. Odpowiednia ewaluacja i ustalone procedury oceny pozwolą ustalić atuty danej grupy oraz aspekty pracy, nad którymi należy jeszcze popracować.

fb
Zapisz się do NEWSLETTERA:
newsletter
Na stronach internetowych Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności. Zgadzam się