Jak zwiększyć efektywność w pracy?
Każdy z nas ma do dyspozycji tyle samo godzin w ciągu doby. Jak to jest, że jedni potrafią uporać się ze swoimi obowiązkami przed czasem, a inni muszą zostawać po godzinach, robiąc dokładnie to samo? Kluczem jest wysoka efektywność.
Czym jest efektywność?
Efektywność to osiąganie jak najlepszych rezultatów przy jak najniższym nakładzie kosztów. Efektywne przedsiębiorstwo potrafi na bieżąco i długofalowo wykorzystywać dostępne zasoby do swoich potrzeb i celów. Efektywny pracownik, w porównaniu z innymi, wykonuje tę samą ilość pracy w krótszym czasie lub większą ilość pracy w tym samym czasie. Efektywność wskazuje, czy dana organizacja osiąga swoje zamierzenia.
Polepszanie efektywności – najpierw najtrudniejsze
Warto dbać o bycie efektywnym w pracy. Pomoże nam w tym spisanie zadań do wykonania i nadanie im priorytetów. Każdy dzień pracy należy zaczynać od tych obowiązków, które są najważniejsze. Angażujące zadanie, wprowadzone jako pierwsze, pozwoli uniknąć trwonienia czasu. Dzięki temu będziemy również spokojni o to, że najważniejsze zostało już zrobione.
Wyłącz to, co może przeszkadzać
Często jesteśmy na bakier z efektywnością, bo w naszym otoczeniu występuje zbyt wiele rozpraszaczy. Nie ma nic złego w przeglądaniu mediów społecznościowych, zawartości telefonu czy skrzynki e-mailowej pod warunkiem, że nie odciąga nas to od pracy. Rada jest prosta – dla bycia bardziej efektywnym należy usunąć z otoczenia to, co rozprasza naszą uwagę. W przeglądarce można ustawić specjalne rozszerzenia, które na pewien czas blokują wchodzenie na określone strony. Do tego warto wprowadzić porządek i ciszę w miejscu pracy.
Pracuj z przerwami
Praca intelektualna, przy komputerze angażuje nasze oczy i mózg – oba te narządy dla sprawnego działania wymagają regularnych przerw. Zaleca się, aby na każdą godzinę pracy przed ekranem przypadało pięć minut przerwy. Dobrym pomysłem może być korzystanie z czasomierza. Proporcje można ustalać sobie dowolnie, jednak krótkie odcinki czasowe – na przykład 30 minut pracy i 5 minut przerwy – motywują nas do większego skupienia się na pracy.
Praca również w weekendy
Wiele osób chce być efektywnych, by mieć jak najwięcej dni wolnych, jednak warto rozważyć wykonywanie pewnych obowiązków w weekendy. Nie chodzi o nadgodziny, ale o plan pracy zbilansowany w oparciu o cały tydzień. W ten sposób obniżymy codzienny stres i zyskamy więcej motywacji, co pozwoli uzyskiwać lepsze efekty w pracy. Na weekend warto przesunąć zadania wymagające, nad którymi wolimy pomyśleć w samotności.