Jak zostać trenerem biznesu?
Trener biznesu - to brzmi dumnie. Problem tkwi w tym, że wiele osób dopiero marzących o tym, by zawodowo szkolić innych, nie wie dokładnie, jak taki tytuł uzyskać. Czy potrzebny jest certyfikat, a jeśli tak – to jaki? Czy może zapisać się na zajęcia do szkoły lub czerpać wiedzę z książek? Lepiej postawić na teorię czy praktykę?
Predyspozycje do tego zawodu
Zaletą trenera biznesu jest to, że może nim zostać osoba w każdym wieku. Na szczególnie dobrej pozycji znajdują się osoby, które dotychczas pracowały w branży związanej z obsługą klienta czy sprzedażą lub są ekspertami w danej dziedzinie zawodowej. Wówczas zebrane doświadczenie w postaci wiedzy i umiejętności (np. prowadzenia negocjacji, rozwiązywania konfliktów) pozwoli im lepiej odnaleźć się w roli trenera biznesu. Żeby dobrze wykonywać ten zawód musimy jednocześnie wcielać się w trzy role – opiekuna, nauczyciela oraz osoby motywującej. Zanim nauczymy się przyjmowania takiej właśnie postawy, musimy zdobyć praktykę w każdej z tych dziedzin, najlepiej poprzez odpowiednie Szkolenie Trenerów Zarządzania MATRIK.
Szkolenie – siebie i innych
zkolenia najlepiej przygotowują do zawodu trenera biznesu z kilku powodów. Po pierwsze, dostarczają umiejętności praktycznych, które w tym zawodzie są najważniejsze. Uczestnicy szkoleń ćwiczą pod okiem doświadczonych trenerów, zawsze gotowych na wychwycenie błędu, jego poprawienie oraz ponowne przećwiczenie danej sytuacji. Po drugie, szkolenia są tworzone w konkretnych celach, nauczają umiejętności z bardzo ścisłej dziedziny i są niejako esencją tego, co w zawodzie trenera jest najważniejsze. Można zdobywać praktykę również na własną rękę. Przyszły trener, który chce być mistrzem swego fachu, udziela się w organizacjach edukacyjnych, przeprowadza wewnętrzne szkolenia, a jego najcenniejszą lekcją są uwagi zbierane od osób, które szkoli. Ciekawy pomysł to oferowanie firmom przeprowadzania szkoleń w zamian za wykonanie pewnej usługi. W ten sposób zyskujemy doświadczenie oraz nierzadko rekomendacje, a do tego – ktoś robi dla nas coś przydatnego.
Certyfikaty i fachowa literatura
Oprócz szkoleń w karierze trenerów bardzo ważne są certyfikaty, które stanowią oficjalne potwierdzenie posiadanych umiejętności. To także cenne lekcje – w końcu zdobywanie certyfikatów wiąże się z oceną naszej pracy przez prawdziwych profesjonalistów. Trener biznesu nie stroni od literatury fachowej, zarówno w dziedzinie poprawy umiejętności miękkich, jak i branży, której tajniki przedstawia innym.