Jak mogą rozwijać swoje kompetencje doświadczeni trenerzy?
Trener jest specjalistą kształtującym kompetencje innych. Przy obecnej konkurencji na rynku każda firma powinna dążyć do tego, aby jej pracownicy ciągle podnosili swoje umiejętności, a tym samym jakość oferowanych usług lub produktów.
Trener jest specjalistą kształtującym kompetencje innych. Przy obecnej konkurencji na rynku każda firma powinna dążyć do tego, aby jej pracownicy ciągle podnosili swoje umiejętności, a tym samym jakość oferowanych usług lub produktów. Trener przekazuje wiedzę w praktyce. Wiedza teoretyczna, zdobyta na uczelniach czy kursach, jest oczywiście bardzo ważna, jednak nic nie zastąpi doświadczenia. Co jednak jeśli to trener potrzebuje lub chce zwiększyć swoją wiedzę oraz umiejętności?
Trener – jak zdobyć uprawnienia
U trenera to nie edukacja w szkole jest najważniejsza (choć oczywiście studia z dziedziny psychologii, biznesu czy marketingu są przydatne). Dobry trener ukończył wiele szkoleń, posiada dużo certyfikatów, a przede wszystkim posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz rozległą wiedzę na temat psychologii, socjologii, a także łatwość w komunikacji z innymi. Ważne, aby łączył on wiedzę z dziedziny, w której przeprowadza szkolenia (np. biznes czy pedagogika) razem z praktyką w zawodzie trenera.
Proces ciągłej nauki
Trener, którego główną działalnością jest szkolenie i nauczanie innych osób, powinien stale dążyć również do rozszerzania własnych kompetencji zawodowych, na przykład uczestnicząc w warsztatach doskonalących kompetencje trenerskie. Nawet doświadczeni trenerzy, którzy udzielają akredytacji swoim kolegom po fachu, mają możliwość zdobycia nowych umiejętności. Mogą oni chociażby zainteresować się rozwojem w nowej dziedzinie. Przykładowo, jeśli dany trener dotychczas specjalizował się w prowadzeniu warsztatów z biznesu, to z powodzeniem może rozpocząć szkolenia dotyczące chociażby branży zarządzania. Dzięki temu stanie się bardziej konkurencyjnym pracownikiem na rynku, a jakość jego pracy polepszy się - także dlatego, że biznes i zarządzanie są to dwiema uzupełniającymi się dziedzinami.
Gdy trener nie chce zmieniać kierunku swojego rozwoju, to pozostaje mu zdobywanie coraz wyższych stopni kompetencji w swojej specjalności. Programem umożliwiającym usystematyzowanie i poszerzenie kompetencji jest na przykład Szkoła Trenerów Zarządzania MATRIK. To kompleksowy zbiór wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat tego, jak uczyć innych, by przyniosło to spodziewany efekt. Po odbyciu warsztatu z trenerem, który ukończył Szkołę MATRIK, uczestnicy wykorzystują praktyczną wiedzę oraz zyskują motywację do dalszej nauki. Z kolei pracodawcy zatrudniający absolwentów Szkoły MATRIK mogą mieć pewność co do jakości prowadzonych przez nich szkoleń.