Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania

Co to jest etiuda trenerska?

W ostatnich latach świat szkoleń przeżywa prawdziwy rozkwit. Trenerzy zyskują coraz szersze możliwości rozwoju, ale wraz z tym poprzeczka również idzie w górę. Od szkoleniowców wymaga się coraz więcej – zarówno w zakresie osobowości, jak i wiedzy, umiejętności i doświadczenia.

 

Trener – to brzmi dumnie 

O efektywności szkolenia decyduje w głównej mierze osoba trenera. Szkoleniowiec powinien nie tylko posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie w danej branży – równie ważna jest jego osobowość i umiejętności miękkie. Czasami firmy szukają odpowiedniego kandydata, kierując się sztywnymi, z góry ustalonymi kryteriami. Należy jednak wiedzieć, że dobry trener nie stara się na siłę dopasować do wymagań każdej oferty, jaka tylko pojawi się na rynku. Wręcz przeciwnie – podążą on własną ścieżką ku określonej specjalizacji.

 

Jak firmy wybierają trenera? 

Przedsiębiorstwa szukające szkoleniowca dopasowanego do własnych potrzeb najpierw kierują się specjalizacją. Następnie po przeanalizowaniu kilku profili zapraszają wybranych kandydatów na wstępną rozmowę. Trener ma szansę na to, aby przedstawić swoją wiedzę i doświadczenie. Następnie bardzo często prosi się szkoleniowca o przeprowadzenie krótkiego szkolenia próbnego, czyli tzw. samplingu lub etiudy trenerskiej.

 

Czas na trenerską etiudę 

W trakcie takiej wstępnej rozmowy szkoleniowiec przeprowadza etiudę trenerską. Etiuda w muzyce oznacza krótki utwór, za pomocą którego artysta szkoli swój warsztat. W kontekście szkoleń etiudę można rozumieć jako krótkie, próbne wystąpienie przed niewielką grupą uczestników. Za ocenę wystąpienia odpowiadają najczęściej specjaliści z działu HR. Taka etiuda trenerska trwa minimum pół godziny.

 

Etiuda trenerska – co zawiera? 

W ramach etiudy trenerskiej warto przeprowadzić najpierw rozgrzewkę – może to być krótkie ćwiczenie mające na celu zintegrować grupę. Następnie przechodzi się do ćwiczenia głównego, które w bezpośredni sposób dotyczy tematu nauki. Ta część etiudy w największej mierze zaważy o tym, czy firma rozpocznie współpracę ze szkoleniowcem. Poprzez ankiety lub wywiad trener otrzymuje również ocenę swojej etiudy.

 

Etiuda jako część egzaminu na trenera 

Etiuda trenerska posiada również drugie znaczenie. W procesie certyfikacji jest to nic innego jak egzamin wewnętrzny, będący najważniejszym elementem praktycznej części egzaminu na trenera. W ten sposób przyszły trener zyskuje cenne doświadczenie, które przyda mu się w dalszym rozwoju i znalezieniu pierwszych klientów.

fb
Zapisz się do NEWSLETTERA:
newsletter
Na stronach internetowych Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności. Zgadzam się