Angażowanie uczestników szkolenia – jak robić to skutecznie?
Każdy trener dąży do tego, by jego szkolenia były coraz lepsze. Tylko co decyduje o tym, że dane szkolenie uznajemy za dobre? Jednym z kryteriów takiej oceny jest poziom zaangażowania uczestników. Im większy entuzjazm, tym większa skuteczność nauki.
Korzyści dla uczniów i dla trenera
Duże zaangażowanie uczestników szkolenia pozytywnie wpływa na osiągane przez nich wyniki. Nauka staje się dla nich czymś ekscytującym. Zdobytą wiedzę i umiejętności łatwiej jest wówczas zastosować w realnym życiu. Osoby wykazujące więcej zapału w trakcie szkolenia szybciej przyswajają i utrwalają nowe kompetencje, zapominając jednocześnie o dotychczasowych, negatywnych nawykach. Z kolei trener, widząc że jego działania przynoszą skutek, jeszcze lepiej wykonuje swoją pracę, doświadczającej naturalnej motywacji. Interesujące szkolenie przynosi korzyść również na polu komunikacji – zaangażowana grupa lepiej i chętniej współpracuje z trenerem.
Jak zaangażować uczestników szkolenia?
Czas na wybór metody aktywizacji uczestników szkolenia. Najbardziej popularne to odgrywanie scen, gry symulacyjne, badania typu case study czy wspólne rozwiązywanie problemów, a także warsztaty przeprowadzane indywidualnie. Angażujące szkolenie to takie, które po części tworzą jego uczestnicy. Dlatego trener powinien dawać swoim podopiecznym maksimum przestrzeni. Zachęcamy wszystkich trenerów do opracowywania ćwiczeń zgodnie z profilem danej grupy. Pod uwagę trzeba wziąć w szczególności potrzeby szkoleniowe uczestników szkolenia. Na koniec spotkania należy zorganizować grupową dyskusję, tak by każdy mógł się wypowiedzieć.
Czego lepiej unikać?
Jeśli szkolenie ma być angażujące, to wymaga dość precyzyjnej struktury. Dlatego warto szczegółowo zaplanować jego przebieg. Zastanówmy się nad tym, jak w ciekawy sposób przechodzić od jednego modułu szkoleniowego do drugiego. Poleca się robić krótkie podsumowania, które pomogą uczniom zapamiętać najbardziej wartościowe informacje oraz uporządkują ich wiedzę. Należy także zadbać o regularne, co najmniej kilkuminutowe przerwy – w sam raz, aby zregenerować siły i powrócić do szkolenia z jeszcze większą dozą zaangażowania.
Przykład płynie z góry
Za organizację szkolenia odpowiada nie tylko trener. Duże znaczenie ma tutaj postawa kadry kierowniczej, która powinna być entuzjastycznie nastawiona do nadchodzącego wydarzenia. Menadżerowie i kierownicy mogą na przykład podkreślać korzyści, jakie osiągną pracownicy dzięki zdobyciu nowej wiedzy czy umiejętności.